Делегација Фудбалског савеза Србије на челу са Бранком Радујком, генералним секретаром, обавила је инспекцију стадиона „Дубочица“ у Лесковцу. После меча против Швајцарске и победе остварене у лепој атмосфери, сенку на успех бацила је слика са терена, односно лоше стање травнате подлоге. Уз честитке играчима и стручном штабу на победи, захвалности навијачима, медијима, државном руководству и свима који су пружили подршку репрезентацији у Лесковцу, дан после меча, Бранко Радујко је апострофирао проблем који више не сме да се понови…
„Чињеница је да је утисак после тако велике победе донекле покварило лоше стање терена, за које Фудбалски савез Србије преузима одговорност.
Реч је о последици неадекватног одржавања у претходном периоду, а пропусти које смо затекли, попут овог са тереном у Лесковцу, су јасан показатељ затеченог јавашлука и неодговорности. Није држава градила стадионе и терене да би их неко неодговорно користио. Они су вредност за будућа времена и тако ћемо се према њима односити.
Уверен сам да ћемо то веома брзо да променимо, и да успоставимо највише стандарде у свим сегментима, укључујући и стање фудбалских терена. То је и наша обавеза коју ћемо да преузмемо са пуном озбиљношћу, вредним радом и конкретним резултатима.
У складу са тим, за утакмицу против Данске, у новембру, терен на стадиону Дубочица у Лесковцу биће у знатно бољем стању. То ће показати да у ФСС мењамо ствари на боље“ рекао је тада први оперативац фудбалске организације.
Тим поводом и прва од неколико посета Лесковцу и обилазак стадиона „Дубочица“ на коме ће се играти последњи меч групне фазе Лиге нација, Србија – Данска, 18. новембра. Једноставно, све мора бити на вишем нивоу, а коначан циљ је да се постигне и дугорочно решење за одржавање терена на сва три нова стадиона у Лесковцу, Зајечару и Лозници, односно оним стадионима који су овог лета добили нове терене, попут Ниша, Новог Сада, Лучана, Крагујевца…Због комплексности целе ситуације, својим знањем и искуством, велику помоћ ФС Србије пружио је Стефан Дичић, директор стадиона „Рајко Митић“. Његове стручне опсервације биле су од велике помоћи у сагледавању проблема са травнатом подлогом на стадиону „Дубочица“, а важно је апострофирати чињеницу да је Црвена звезда уступила и механизацију за санирање и одржавање терена на стадиону „Дубочица“. Радови су увелико почели, ручно, као и са механизацијом, што се могло лако видети по рупама на терену које су део процеса самог опоравка. Очекивања су, дакле, да ће до 18. новембра ФС Србије добити битку с временом и успети да санира затечени јавашлук и неодговорност одговорних за досадашње пропусте на стадиону у Лесковцу.
„Одмах после меча са Швајцарском најавили смо да ћемо предузети све неопходне мере да терен на стадиону „Дубочица“ буде у неупоредиво бољем стању за утакмицу са Данском. Од тада до данас бавимо се са решавањем тог проблема, до сада су утврђени разлози због којих је терен био у лошем стању. Пре свега имамо присуство патогена, односно болести корена траве. Терен је специфичан, јесте хибрид али са 95 одсто природне траве што значи да је јако осетљив на временске прилике, врућине које су овде биле велике, затим захлађења и кише. На првом месту је ипак болест корена траве. Тај проблем решавамо применом адекватне механизације, адекватних препарата, применом новог, квалитетног семена које ће дати резултат до утакмице са Данском и терен довести у потпуно регуларно стање како би могао да се игра квалитетан фудбал. Морам да кажем да смо пре меча са Швајцарском овде у периоду од 40 дана имали 14 одиграних утакмица, само Дубочица четири, али терен је служио и другим клубовима из региона. И он ће поново бити у стању да се тако интезивно користи, јер ми га нећемо оспособити на кратак рок. Обезбедићемо и овај, али и терене у Лозници и Зајечару, као и на прави начин помоћи да се одржавају сви нови терени који су урађени из УЕФА хет-трик програма. А биће и много нових, јер желимо да се фудбал у Супер лиги и Првој лиги, али и нижим лигама игра на квалитетним теренима. За све то што желимо стварамо један одржив и ефисан систем одржавања, спроводимо мере које нажалост пре тога нису биле спроведене. Сваки клуб који има нови терен поседоваће одговарајућу механизацију и имаће неколико обучених људи који ће процес едукације и усавршавања проћи у Спортском центру у Старој Пазови. Обуку ће вршити експерти реномиране куће „Про Пич“ која се бави овим послом широм Европе и света. Имаћемо и консултанте из Премијер лиге, водеће експерте за одржавање терена. Све терене видимо као велики ресурс, као нешто што је неопходно да би се подизао квалитет наших играча, наших клубова и наше репрезентације. И чуваћемо их као суво злато“ рекао је Бранко Радујко.
Генерални секретар ФСС је на стадиону „Дубочица“ био у друштву Стефана Дичића, директора стадиона „Рајко Митић“.
-Желео бих да се јавно захвалим генералном директору Црвене звезде Звездану Терзићу који је понудио Фудбалском савезу логистичку подршку и ставио на располагање и експерте и механизацију Црвене звезде, чији терен је заиста у изванредном стању. Они су данас са нама, а захвалио бих се и господину Жемберију из ТСЦ-а који је понудио сличну подршку, али није била потребна јер смо већ били кренули са Црвеном звездом. Углавном то су два одлична примера одржавања терена, клубова који учествују у европским такмичењима. И хвала им још једном“ закључио је Бранко Радујко, генерални секретар ФСС.