Неко би рекао, питање за милион динара: постоји ли Музеј фудбала у Србији? А да нема префикс клупски. Где се налази? Један једини, уникатан, јединствен. Нисмо сигурни да ли би и колико тачних одговора било. До сада је био некако ушушкан, медијски успаван на локалу, као да га мештани чувају љубоморно само за себе. А експонати такви да изазивају бујицу емоција, за спортске сладокусце од непроцењиве вредности.
Све то у граду фудбалских легенди. Има их Србија више када је реч о онима који су постали бесмртни за живота, али овај је посебан. Место које вреди посетити. Уб! Шта може бити позивница? Пехар Премијер лиге са Челсијем и капитенска трака Манчестер јунајтеда Немање Матића. Копачке Драгана Џајића са наступа за селекцију света. Дрес Дулета Савића са утакмице против Реал Мадрида. Или копачке у којима је Радосав Петровић дао гол у 138. Вечитом дербију. Старијима емоције буди црвени дрес ЈА (Југословенске армије) из 1945. године, секције из које је практично настао ФК Партизан, а носио га је Убљанин Ратко Чолић, државни репрезентативац, актер највеће победе Партизана у историји дербија са Црвеном звездом, 6. децембра 1953.
Све то и много више од тога има на само 55 километара од Београда, у граду где ћете проћи улицом Немање Матића или на тренутак сести на неку од клупа у парку Раће Петровића. А онда прошетати до храма који чува сећања на славну прошлост наше репрезентације, Јединства, Црвене звезде, Партизана и свих клубова у којима су убске ведете проносиле славу српског фудбала.
Музеј фудбала понос Уба, али и понос највећег, за многе најорганизованијег, најпродуктивнијег фудбалског региона, ФСР Западне Србије. Феноменално здање за чију реализацију је један од заслужних такође становник Уба, први човек ФСРЗС Небојша Живановић, који је и председник Спортског савеза Уба. Наравно, оваква иницијатива и идеја не може да прође без омиљеног сина Уба и Врела Немање Матића, најбољег фудбалера 20. века Драган Џајића…
-Велике заслуге за целокупну спортску инфраструктуру урађену у Убу иду на адресу председника општине Дарка Глишића, који је још 2012. године покренуо многе ствари на том плану, свестан да ће најбољи промотери свега урађеног бити управо фудбалске легенде које овај град подарио српском, али и европском и светском фудбалу – истиче Небојша Живановић.- И није тајна да је много људи искрено одушевљено теренима, али и халом, базенима, отвореним и затвореним, комплетном спортском инфраструктуром у Убу.
Просто је невероватно да једна условно речено мала варошица изњедри толики број великих играча, од Ратка Чолића, преко Драгана Џајића до Немање Матића и многих других. Колико сви они воле Уб говоре и ови експонати који су важан део њихових живота.
-Ради се о добрим људима, истинским величинама. Сам град има око 8-9 хиљада становника, општина око 30 хиљада, невероватно је заиста да тако мала популација избаци толики број легенди. Знате како, међу нама Убљанима њихово присуство је нормално, срећемо се често, али треба видети њихову величину и пажњу када, примера ради преко лета, много света дође у Уб и посети аква парк. Велики број њих им приђе и наиђе на срдачност, спремност да им се изађе у сусрет за један „селфи“ или заједнички снимак. Много су нам помогли када је сам музеј у питању, несебично поклонили своје мало фудбалско богатство.
О експонатима и фантастичном призору свега што се може видети у музеју у специјалном видео прилогу говори Дејан Максимовић, генерални секретар Спортског савеза Уба.
ДОБРОДОШЛИ НА ТЕРЕН „ЖОЗЕ МУРИЊО“ У УБУ
Није тајна, Србија и свет знају колико велико срце има Немања Матић, за Врело и Уб се чуло далеко изван граница Србије, а није далеко дан када ће у колубарски округ, град двеју река Тамнаве и Уба, доћи и легендарни тренер Жозе Мурињо. Повод је терен који носи његово име, налази се у непосредној близини Музеја фудбала. Немања Матић је предложио и питао, а Португалац са одушевљењем прихватио. Терен је у употреби, а званично отварање чека славног стручњака.
ЗАПАД ОКУПЉА АСОВЕ У СТРУЧНИ ОДБОР
Фудбалски регион западне Србије који са великим успехом воде председник Небојша Живановић и генерални секретар Дарко Брадоњић, предложиће фудбалској Влади ФСРЗС оснивање Стручног одбора. Првог на нивоу региона у Србији.
– Стручни одбор или Стручни савет окупиће бивше асове, играче који су поникли на нашем региону, фудбалу као играчи или тренери дали много. Разговараћу са многима. Жеља нам је да буду укључени у рад ФСРЗС, дају предлоге, идеје, решења, све за добро региона и фудбала, његовом развоју. Фудбал фудбалерима, бившим играчима, људима који су стицали искуство широм света, сигурно да много тога доброг могу донети нашем Савезу – не оставља дилему Небојша Живановић.